Samsun'da 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Etkinlikleri Çelenk Sunumu İle Başladı

          Samsun Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü öncülüğünde gerçekleştirilen "Dünya Engelliler Günü" programları, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ve Engelli Derneklerinin Atatürk Anıtı'na çelenk sunumu ile başladı.
          Samsun Atatürk Anıtı’nda düzenlenen çelenk sunma programına Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Tekin Balcı, Engelli Dernekleri, Eğitim Merkezleri ve üyeleri katıldı. Çenek sunumu sonrası tören saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Şehit Ömer Halis Demir Salonundaki kokteyle geçildi.
Programa Valimiz Sayın Osman Kaymak’ın yanı sıra, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Turan Çakır, Canik Kaymakamı ve İlkadım Kaymakam Vekili İlhan Turgut, İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Tekin Balcı, kamu kurum ve kuruluş müdürleri, sivil toplum kuruluş temsilcileri, engelli vatandaşlarımız ve aileleri katıldı.
          Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’mızın okunmasıyla başlayan programda, Altınokta Körler Derneği Başkanı Aynur Yiğitin konuşmasının ardından Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Tekin Balcı, Bakanlık olarak Türkiye’de her engelliye  yardım eli uzatmak için çaba içerisinde olduklarını belirterek, “Engellilik bireysel bir sorun olmakla birlikte hem aileyi hem çevreyi hem de toplumu ilgilendiren bir sorunlar dizisidir. Yaptığımız çalışmalarda bütün toplumun kesimlerini, bütün kamu kurum ve kuruluşlarını engellilikle ilgili duyarlı olmaya ve birlikte çalışmaya davet ediyorum. Yaptığımız çalışmalar kapsamında Bakanlığımız ve İl Müdürlüğü olarak Samsun genelinde 9 bin 911 kişiye evde bakım ücreti veriyoruz. 729 tane engelliye özel kamu kuruluşlarında ve özel merkezlerde yatılı bakım hizmeti veriyoruz. 11 bin 415 engelliye, engelli kimlik kartı verdik. Engellilerin hayatın her anlamında sıkıntıların çözülmesi yolunda ve sosyal hayata katılmaları münasebetiyle biz elimizden gelen yardım ve desteği sağlamaya çalışıyoruz. Bugün şundan eminiz ki, hem Samsun’da hem de ülkemizde hiçbir engelli sokakta tek başına muhtaç kalacak durumda değil. Devletin ve bizlerin eli her zaman onların üzerindedir. Bütün engellilerimizin 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü kutluyor, bundan sonraki hayatlarında mutlu ve sağlıklı günler diliyorum” dedi.
         Konuşmasında Valimiz Sayın Osman Kaymak, devletimizin, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde kurulan Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü eliyle; bedensel, zihinsel, sosyal ya da ekonomik koşulları nedeniyle özel ihtiyaçları bulunan vatandaşlarımızın yanında yer aldığını dile getiren Valimiz Sayın Osman Kaymak, “Bakanlığımız; engellilerin, sağlık ve rehabilitasyon hizmetlerine, toplumsal ve ekonomik hayata katılmalarına ilişkin çalışmalar yapmakta, vatandaşlarımızın hizmet alabilecekleri ilgili kuruluşlara yönlendirilmesini sağlamaktadır. Fakat engelli bireylerin karşılaştığı sorunlar yalnızca devlet eliyle çözülebilir yaklaşımı doğru değildir. Toplumun her ferdi, engellilerin yaşamlarını her anlamda kolaylaştıracak ortak bir akılla hareket etmelidir. Yardımlaşma duygusu en üst seviyede olan milletimizin; bu yöne biraz daha empatiyle yaklaşarak, engelli bireylerin talepleri henüz oluşmadan, ‘her sağlıklı insan bir engelli adayıdır’ bilinciyle hareket etmesi, şüphesiz engelli bireylerin sorunlarını en aza indirecektir.” dedi.
Valimiz Sayın Osman Kaymak’ın konuşmasının ardından program, Abdullah Paşa Camii Kur’an Kursu’nun görme engelli öğrencilerinden Yasemin Başar’ın Braille Alfabesi’yle yaptığı Kur’an-ı Kerim tilaveti, görme engelli Erhan Yılmaz’ın ‘Bayrak’ şiirini okuması ve Özel Dr. Nejat Akyol Bakım Merkezi’nin hazırlamış olduğu halk oyunları gösterisiyle devam etti. 
         Halk oyunları gösterisinin akabinde, Özel Bakım Merkezlerinin Kalite Yönetim Sistemi Belgelerinin Valimiz Sayın Osman Kaymak ve protokol üyeleri tarafından verildi. Engellilere yönelik olarak hizmet veren özel bakım merkezi temsilcilerine ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ile İlkadım Halk Eğitim Merkezi’nin birlikte düzenledikleri ‘İşaret Dili’ kursunu başarıyla tamamlayan kursiyerlere plaket ve sertifikaları Valimiz Sayın Osman Kaymak ve protokol üyeleri tarafından verildi.
         Programda daha sonra, Fahriye-Kemal Kızılot Özel Eğitim Uygulama Merkezi Okulu Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Öğretmeni Hasan Tahsin Yazıcı,  engelli hakları konusunda bir sunum ve Müdürlüğümüze bağlı İlkadım Sosyal Hizmet Merkezinde görevli Psikolojik Danışman Emre Güneş Engelli Evde Bakım ve Engelli Kimlik Kartı konulu sunumunu gerçekleştirdi.
Plaket Töreninin ardından 3 Aralık Dünya Engelliler Günü etkinlikleri, Mavi Işıklar Eğitim Dinlenme ve Rehabilitasyon Merkezi'ndeki yemek ile sona erdi.