Samsun İl Müdürlüğü
 

'Kadınlar İçin Mesleki Eğitim Projesi' Tekkeköy ve Atakum'da tanıtıldı 21 Ocak 2014

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından hazırlanan 'Gönül Elçileri' projesinin ikinci alt bileşeni olan 'Kadınlar İçin Mesleki Eğitim Projesi'nin tanıtım toplantıları Samsun Valisi Hüseyin Aksoy'un eşi Hülya Aksoy'un katılımlarıyla Tekkeköy ve Atakum ilçelerinde yapıldı

Türkiye genelinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Samsun genelinde Vali Hüseyin Aksoy'un eşi Hülya Aksoy'un himayesinde, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından 81 ilde uygulamaya konulan ‘Gönül Elçileri’ şemsiye projesinin ikinci alt bileşeni olan ‘Kadın ve Güçlenme’ başlığı altında ‘Kadınlar İçin Mesleki Eğitim Projesi’nin tanıtımı Tekkeköy ve Atakum ilçelerinde gerçekleştirildi.

21.01.2014 Salı günü düzenlen tanıtım toplantılarına Samsun Valisi Hüseyin Aksoy'un eşi Hülya Aksoy, Tekkeköy Kaymakamı İbrahim Küçük ve eşi, Atakum Kaymakamı Ali Bakoğlu ve eşi, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Murat Yıldırım, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Yardımcısı Sultan Bulut, kamu kurum ve kuruluş müdürleri, sivil toplum kuruluş temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Murat Yıldırım yaptığı açılış konuşmasında, " Bu gün Tekkeköy ilçemizde Kadınlar İçin Mesleki Eğitim Projesi'nin tanıtım toplantısında birlikteyiz. Sizleri eğitimde ve istihdamda geri kalmış, sosyal hayatta varlığını hissettirmede engellerle karşılaşan kadınlarımıza yardımcı olmaya davet ediyoruz. Bu proje ile kadınlara ulaşmayı, onları cesaretlendirmeyi hedefliyoruz. Sizlerden çevrenizde ulaşacağınız kadınlara Açık Mesleki Eğitime kayıt yaptırmaya davet etmenizi istiyoruz. Sizin uzatacağınız eli bekleyen mağdur kadınlarımız var. Eğitimi yarıda kalmış, okuyamamış kadınlarımız var. Bir mesleği olmadığı için çalışmak isteyip de çalışamayan kadınlarımız var. Ekonomik sıkıntı çeken, fakat eğitim seviyesi yetersiz olduğu için iş bulamayan cesareti kırılmış morali bozulmuş kadınlarımız var. İşte bu proje ile siz Gönül Elçilerimiz beklenti içinde olan kadınlarımıza ulaşacaksınız. Onları ikna edecek bir fedakarlık göstereceksiniz. Gönlünüzü onlara açacak, mesleki eğitime kayıt yaptırtacak ve kadınların istihdamı noktasında çok önemli bir engeli aşmış olacaksınız. Gelin yine bu gün iyi bir iş yapalım. Bizi biz yapan değerlerimizi tekrar hatırlayalım. Merhametimizin, fedakarlığımızın tükenmediğini herkese göstermiş olalım” dedi.

Samsun Valisi Hüseyin Aksoy'un eşi Hülya Aksoy ise, ’’Bu gün kadınlar için mesleki eğitim konusunda, bir şekilde mesleki eğitimini yapamamış ya da eğitime ulaşamamış kadınlarımızı, genç kızlarımızı meslek sahibi yapabilmek, onları kendi ayakları üzerinde durabilir hale getirebilme adına böyle bir programla karşınızdayız. Daha önce Gönül Elçileri projemize katılımlarınızdan ve verdiğiniz desteklerden dolayı hepinize çok teşekkür ediyorum.  Bu gün tanıtım toplantısını yapacağımız Kadınlar İçin Mesleki Eğitim Projesi’ne de aynı oranda desteklerinizi bekliyoruz. Bir kadın meslek sahibiyse, eğitimli ise ve çalışıyorsa kendi ayakları üzerine durabilen kendine öz güveni olan, dolayısıyla mutlu bir kadındır.  Ailesine bu mutluluğu yansıtacak, ekonomiye katkı sağlayacak, sosyal içeriğin içerisinde olacak ve buna cesaret edemeyen diğer kadınlara da örnek olacaktır. Bu bana göre kadınlarımızın için çok önemli bir durumdur. Sizlerden bu konuda çok büyük destek bekliyoruz. Bir kadının elinden tutmak, ona kendi öz güvenini kazandırıp toplumda hangi noktada olduğunu görmesini sağlamak bizim için çok önemlidir. Lütfen bu konuda bizlere destek verin. Katılımlarınız için hepinize çok teşekkür ediyorum’’ diye konuştu.

Saat 10:00'da Tekkeköy İlçesi’nde düzenlenen programın ardından saat 14:00'te Atakum İlçesi’nde Atakum Teknik Lise ve Endüstri Meslek Lisesi konferans salonunda ikinci tanıtım programı düzenlendi.

1 2

3 4

5 6

7 8

A (1) A (2)

A (3) A (4)